niedziela, 15 listopada 2015

Jak wybrać detektywa?

Detektyw to zawód szczególny, wymagający pełnego zaufania ze strony klienta. Osoby zwracające się po pomoc do detektywa są zazwyczaj w trudnej sytuacji życiowej i skupieni na swoich problemach tracą czujność wybierając biuro detektywistyczne. Niestety, wśród profesjonalistów dbających o interesy swoich klientów zdarzają się także osoby nie do końca uczciwe. Sprawdź, na co uważać zaczynając współpracę z prywatnym detektywem.

Całość przepisów regulujących zasady pracy detektywa znajduje się w ustawie o usługach detektywistycznych. Właśnie tam znalazł się jeden z podstawowych zapisów dotyczących pracy agencji detektywistycznych nakazujący pisemną formę zawarcia umowy. – Słowem zlecając jakąkolwiek usługę detektywistyczną, detektyw ma obowiązek podpisać umowę. Po pierwsze jest to wymóg ustawowy, po drugie daje klientowi gwarancję, że zlecenie będzie zrealizowane, a jeśli nie – na podstawie umowy klient będzie mógł dochodzić swoich praw – wyjaśnia Krzysztof Szaruga z agencji detektywistycznej Detektyw24. Szerokim łukiem należy omijać wszystkich osób podających się za detektywów, którzy nie podpisują umowy. To pierwszy poważny sygnał stawiający pod znakiem zapytania uczciwość detektywa.

Każdy detektyw musi legitymować się licencją, jego firma musi być wpisana do rejestru prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i posiadać polisę ubezpieczeniową. – Mając jakiekolwiek wątpliwości należy zwrócić się do detektywa z prośbą o okazanie wszystkich dokumentów. Zlecając usługę osobie nieuprawnionej ryzykujemy, że nasze intymne sprawy trafią w niepowołane ręce – przestrzega Józef Polikowski z agencji detektywistycznej Detektyw24.

Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest cena usługi. – Jak w przypadku każdej usługi bardzo niska cena może być podejrzana. Trudno wymagać profesjonalizmu i wysokiej jakości od detektywa, którego stawki za godzinę pracy wynoszą kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Jak w każdej branży odpowiednia jakość ma swoją cenę, aczkolwiek należy uważać na skrajności. Bardzo wysokie ceny mogą świadczyć po prostu o tym, że ktoś chce nas naciągnąć – alarmuje Magdalena Ludwig z agencji detektywistycznej Detektyw24.

O pracy detektywów nakręcono wiele filmów, także w polskiej telewizji. Detektywi w programach telewizyjnych stosują metody, które w realnej pracy nie mogą być stosowane z powodu restrykcji prawnych. Przykładowo, w niektórych serialach detektywi wchodzą do domów, mieszkań podając się za kurierów, pracowników gazowni czy elektrowni i montują ukryte kamery czy podsłuchy. – Wiele osób myśli, że tak naprawdę wygląda nasza praca, a w rzeczywistości ma to niewiele wspólnego z tym co nam wolno. Prawo zabrania nam montować kamery czy podsłuchy. Za takie działania można wręcz stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Osoby oferujące takie usługi należy omijać szerokim łukiem, bo popełniają przestępstwo – mówi Katarzyna Bracław, prywatny detektyw z Warszawy.

- Wybierając detektywa najlepiej zdecydować się na dużą, renomowaną firmę, w której pracują detektywi z doświadczeniem. Naszym mottem jest hasło: skuteczne działanie z zachowaniem pełnej dyskrecji. Dla nas zadowolenie klientów, szybka realizacja zleceń i całkowita poufność prowadzonych działań jest najważniejsze. Zapraszam do współpracy wszystkich, którzy potrzebują pomocy prywatnego detektywa – przekonuje Krzysztof Szaruga szef agencji detektywistycznej Detektyw24.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz