poniedziałek, 15 grudnia 2014

W sieci detektywi poruszają się równie sprawnie, co w życiu


Od ponad dwóch dekad jesteśmy świadkami niezwykle szybkiego rozwoju technologicznego w dziedzinie informatyki. Niestety oprócz wielu ułatwień postęp zrodził także liczne utrudnienia w funkcjonowaniu porządku prawnego. 

Komputery i telefony komórkowe stworzone z myślą o ułatwianiu życia stały się również narzędziami służącymi do łamania prawa. Powstały nowe kategorie przestępstw i nieznane wcześniej sposoby popełniania przestępstw już istniejących. Jednocześnie możliwości, jakie niesie ze sobą technika znacząco usprawniły pracę organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

W dobie nowych technologi i przestępstw internetowych dużo mówi się o tzw. cyberstalkigu czyli odmianie klasycznego stalkingu. Od kliku lat zjawisko to jest w Polsce przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności (nowelizacja kodeksu karnego została podpisana przez Prezydenta RP, 24 marca 2011 roku). Pod tym pojęciem mieści się szereg zachowań polegających na uporczywym nękaniu innej osoby. Wywołując u niej psychiczny niepokój i uzasadnione obawy o własne bezpieczeństwo.  Stalking po raz pierwszy zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 80, wówczas proceder ten ograniczał się głównie do obsesyjnego podążania fanów za gwiazdami światowego kina. W miarę upływu lat i rozwoju techniki nękanie upowszechniło się, przybrało nowe formy. Coraz częściej dotyczy także zwykłych ludzi. Obecnie prześladowcy najchętniej korzystają z komputerów i telefonów komórkowych. Za ich pośrednictwem wysyłają do swoich ofiar szereg e-maili albo wiadomości sms. Stalkerzy podszywają się również pod konkretne osoby na portalach społecznościowych i forach. Umieszczają ich dane w fałszywych ogłoszeniach internetowych oraz na serwisach pornograficznych. 

Możliwość ewentualnego skazania sprawców zwykle wiąże się z trudnościami w zdobyciu dowodów. Dlatego nieocenioną pomocą dla ofiar stalkingu i innych cyberprzestępstw stała się informatyka śledcza. Zastosowanie operacyjnych metod pozwala udowodnić popełnienie przestępstwa w cyberświecie. Specjaliści z zakresu informatyki śledczej mogą odzyskać hasła, zaszyfrowane i skasowane dane, a także poznać historie aktywności konkretnego użytkownika komputera. Bez problemu dokonają także analizy nagrań audio i zdjęć. 

Z usług informatyki śledczej, oprócz instytucji związanych z organami ścigania i agencjami rządowymi, korzystają także detektywi. - Nasi technicy prowadzą szereg czynności pozwalających na zabezpieczenie, odzyskanie i analizę danych z telefonów, komputerów i kart pamięci oraz zabezpieczą nośniki przed nieuprawnionym dostępem i instalacją programów monitorujących. Coraz powszechniejszy staje się problem pomawiania w Internecie. W sieci pojawiają się szkalujące teksty, anonimowe wpisy na forach oraz próby podszywanie się pod czyjąś tożsamość. Bardzo często takie działania mogą dosłownie zrujnować życie prześladowanej osoby. Nasi eksperci bez problemu zlokalizują autora szkodliwych wpisów lub administratora strony internetowej - wyjaśnia Krzysztof Szaruga  z agencji detektywistycznej Detektyw 24. - Zebrane dowody posłużą przed sądem np. do wykazania przestępstwa stalkingu. Mogą to być materiały w postaci wysłanych e-maili, wiadomości z komunikatorów internetowych, czy informacje o plikach, jakie zostały skopiowane na zewnętrzną pamięć - dodaje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz